logo
ZRZUTKA na serwis Geopolitykapro.pl
UWAGA! Wszyscy wspierający otrzymają w nowej książce autora "Geopolityka: Polska w grze mocarstw" imienne podziękowania. Najhojniejsi donatorzy zostaną dodatkowo wyróżnieni.
10 września

KOMENTUJ
9 września

KOMENTUJ
9 września

KOMENTUJ
9 września
twit
KOMENTUJ
8 września
twit
KOMENTUJ
7 września

KOMENTUJ
7 września
twitKolejna chińska firma wchodzi do Polski

KOMENTUJ
7 września

KOMENTUJ
7 września

KOMENTUJ
7 września

KOMENTUJ
6 września

KOMENTUJ
4 września
twit
KOMENTUJ
4 września
twitPo co przyjeżdża do Polski kanclerz Merkel?

Czyżby chodziło o przekonanie Polski do wielkiego amerykańsko-niemiecko-rosyjskiego projektu Europy od Władywostoku po Lizbonę przeciwko Chinom?

Wybór takiego scenariusza oznacza dla nas koniec marzeń o Międzymorzu (nie mylić z amerykańską koncepcją Trójmorza!), koniec marzeń o znaczącej pozycji w Europie. Przypominam, że tylko wielki deal z Chinami gwarantuje nam rozwiązanie naszego problemu z Rosją.

Podsumowanie

1. Waszyngtońska diaspora przenosi stolicę Trójmorza z W-wy do Berlina (wiadomo Żydzi od zawsze mieli słabość do Niemców). Oznacza to likwidację projektu Trójmorza (sami projekt uruchomili, to i zlikwidowali) i zielone światło do realizacji niemieckiej Mitteleuropy.

2. Waszyngton zezwala Berlinowi na realizację rosyjskiej koncepcji "Europy od Władywostoku po Lizbonę". Moskwa oficjalnie nie wejdzie do bloku antychińskiego, ale będzie markowała balansowanie, jednak kierunek prozachodni będzie już określony i stopniowo realizowany (być może zmuszą Chińczyków do szeregu koncesji), Rosja w dalszym ciągu będzie prowadzić wojnę informacyjną, ale będzie ona stopniowo tonowana i z czasem wygaszana.

3. Kiedy polityka Moskwy będzie już na tyle czytelna dla Pekinu, Chiny będą musiały zapobiec realizacji koncepcji "Europy od Władywostoku po Lizbonę". Jedynym państwem które jest w stanie zablokować amerykańsko-niemiecko-rosyjski projekt, to Polska, ale raczej tylko z Ukrainą (Białoruś już prawdopodobnie będzie wchłonięta przez Rosję). Pekin będzie musiał odsłonić karty wobec Polski i Ukrainy. Jedno jest na pewno pewne, dopóki Moskwa będzie udawała, że jest w drużynie Państwa Środka dopóty Pekin nie zdecyduje się na żadną ofertę wobec EŚrodkowej. Niezwyciężona tęczowa "armia europejska" będzie walczyć z Rosjanami o Białystok dodam, że najważniejszą siłą tej nowej "europejskie armii" będzie armia rosyjska.

4. Wymarzonym scenariuszem dla Moskwy jest "władowanie" Chin w wojnę o Tajwan z USA. Pekin nie będzie miał sił, aby zablokować wymarzony przez Putina i Merkel projekt "Europy od Władywostoku po Lizbonę". Chwilę potem rozpocznie się tworzenie NJSzlaku na warunkach rosyjsko-niemieckich.

KOMENTUJ
3 września
twitChińczycy czekali z wyborem na Amerykanów, którzy przysłali do Polski - młodego Brzezińskiego.

Sun Linjianga pracował wcześniej na Ukrainie, wbrew pozorom to bardzo ważny sygnał.

KOMENTUJ
3 września

KOMENTUJ
3 września

KOMENTUJ
3 września
twitNa szczęście nas tam nie ma.

KOMENTUJ