logo
Email Hasło
Dostęp do serwisu -->ZRZUTKA od 9 zł/m
7 listopada

"Kraje zachodnie nie będą mogły uniknąć dialogu z Rosją", " Zachód będzie musiał rozpocząć równą rozmowę o wspólnej dla nas przyszłości" Putin ...

Dwa wydarzenia, Władimir Putin podczas forum Klubu Wałdajskiego mówi m.in.

"Kraje zachodnie nie będą mogły uniknąć dialogu z Rosją.
Stwierdził, że kryzys na świecie nabrał globalnego charakteru i dotyka wszystkich, więc ludzkość ma teraz dwie drogi: nadal gromadzić ciężar problemów, które "nieuchronnie zmiażdżą wszystkich", albo próbować wspólnie znaleźć rozwiązania.
Zawsze wierzyłem i wierzę w tę siłę zdrowego rozsądku, dlatego jestem przekonany, że prędzej czy później powstaną nowe ośrodki wielobiegunowego porządku świata, a Zachód będzie musiał rozpocząć równą rozmowę o wspólnej dla nas przyszłości. Oczywiście im szybciej, tym lepiej - powiedział.
Dalej mówił, że Rosja nigdy nie uważała i nie uważa się za wroga Zachodu, pomimo obecnego konfliktu. W obecnych warunkach trudnego konfliktu - powiem wprost - Rosja, jako niezależna, oryginalna cywilizacja, nigdy nie uważała i nie uważa się za wroga Zachodu - powiedział.
Jego zdaniem, Zachód dzieli się na dwie części - jedna wyznaje tradycyjne, przede wszystkim chrześcijańskie wartości, wolność, patriotyzm, bogatą kulturę. Ten Zachód jest nam pod pewnymi względami bliski, pod wieloma względami mamy wspólne, wciąż starożytne korzenie - powiedział.
Ale jest też inny Zachód - agresywny, kosmopolityczny, neokolonialny, działający jako narzędzie idei neoliberalnych. To właśnie z nakazami tego Zachodu Rosja oczywiście nigdy nie zniesie - podkreślił Putin.
Stwierdził także, że "Rosja nie rzuca wyzwania elitom Zachodu". Rosja po prostu broni swojego prawa do istnienia i swobodnego rozwoju - kontynuował."

Dzień, dwa dni później przyszła odpowiedź z Chin

Przywódca ChRL Xi Jinping podkreślił łączące Chiny i Rosję „wszechstronne strategiczne partnerstwo koordynacji dla nowej ery” oraz pogłębiającą się współpracę obu krajów w różnych dziedzinach – podała w poniedziałek państwowa agencja prasowa Xinhua.
W liście gratulacyjnym z okazji 65-lecia Towarzystwa Przyjaźni Rosyjsko-Chińskiej Xi oświadczył również, że przyjaźń pomiędzy obu narodami ma szerokie perspektywy i wielki potencjał dla dalszego rozwoju.
A przecież jeszcze naście dni temu Xi nie wysłał nawet tradycyjnych życzeń urodzinowych Putlerowi, choć robił to dotychczas ze szwajcarską precyzją.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Xi-Jinping-chwali-strategiczne-partnerstwo-Chin-z-Rosja-8431860.html

Wniosek jest dość prosty, Rosja przekazuje sygnał do Zachodu i do Chin, trwają negocjacje.

Wysłannik Blinkena, bo prawdopodobnie Biden nie bardzo orientuje się co się dzieje, J.Sullivan od ładnych paru dni negocjuje z Rosjanami, od tego zależy, czy będzie spotkanie na Bali.

W międzyczasie do Polski poszedł kilka dni temu, długi, ważny, bo przeszło 7 minutowy "speech", który jest przy okazji odpowiedzią na nasze reparacje wobec Berlina, de facto pełniący funkcję prezydenta A.Blinken dał do zrozumienia, że ciągle wisimy >230 mld zł za zorganizowanie holocaustu i musimy zacząć się w końcu wzorować na Niemcach i Austriakach .... "Czy konie mnie słyszą"